autor internetowy 2022
Celem nagrody jest docenienie pracy wyróżniających się twórców internetowych, działających poza nurtem głównych mediów.
Celem nagrody jest docenienie pracy wyróżniających się twórców internetowych, działających poza nurtem głównych mediów.
Kandydatów do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii „autor internetowy” mógł zgłaszać każdy. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wyłonili trzech twórców, którzy otrzymali nominacje za rok 2022.
Szczegóły dotyczące kryteriów konkursowych znajdują się w Regulaminie.
Celem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego – „Autor Internetowy” jest uhonorowanie twórców internetowych, wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, bezstronnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Nagroda przyznawana jest autorom, którzy zdaniem Kapituły konkursu łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają „za kulisy” otaczającej nas rzeczywistości.
Chyba od zawsze chciałem pracować w radiu wolnym i niezależnym od polityków, władzy i prezydenta.
Andrzej Woyciechowski (ur. 12 VI 1946 – zm. 20 X 1995)
Andrzej Woyciechowski urodził się w Hanowerze, gdzie odnaleźli się jego rodzice wywiezieni z Polski po upadku Powstania Warszawskiego. Dorastał w Warszawie. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Był aktorem, konferansjerem, autorem tekstów piosenek oraz szefem kabaretu „Stodoła”. Z radiem związał się w latach 60-tych, wygrywając konkurs na spikera radiowego. Zajmował się reportażem i prowadził audycje.
Pracował w Programie I PR, a następnie w radiowej „Trójce”. W 1975 roku trafił do Telewizji Polskiej, gdzie przygotowywał programy o piosence francuskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z mediów państwowych.
Po 1981 roku współpracował z Radio France Internationale RFI, agencją prasową Agence France-Presse oraz z Radiem Wolna Europa. Był również korespondentem „Le Monde” i „Liberation”, gdzie pisywał pod pseudonimem „Pierre Vodnik”.
W 1990 roku założył Radio ZET – pierwszą prywatną rozgłośnię radiową w Warszawie, stając się jej prezesem i właścicielem.
Był pomysłodawcą i pierwszym prowadzącym audycji „Gość Radia ZET” – porannych rozmów z politykami. Jako osobowość telewizyjna zabłysnął w Polsacie.
Prowadził tam pierwszy polski talk-show „Na każdy temat”. Był laureatem wielu nagród m.in. „Słonia” (1993), „Wiktora” (1994) i Nagrody Kisiela (1995). Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 49 lat.