CZEŚĆ I. Postanowienia ogólne.
- Celem Konkursu „Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego – „Autor Internetowy”, zwanego dalej „Konkursem” jest nagradzanie autorów treści internetowych (dalej: „Autorzy”) – tworzących poza głównym nurtem mediów – wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, bezstronnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Nagroda przyznawana jest Autorom, którzy zdaniem Kapituły Konkursu łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają „za kulisy” otaczającej nas rzeczywistości.
- Organizatorem Konkursu jest Eurozet Radio Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Żurawia 8, nadawca programu radiowego Radio ZET, zwana dalej „Organizatorem”.
- Konkurs ma charakter ciągły i odbywa się w rocznym cyklu.
- Nagrodę za dany rok otrzymują Autorzy, których działalność, w ocenie Kapituły Konkursu, wyróżniła się w danej edycji Konkursu (w danym roku).
- Ocenie Kapituły Konkursu podlega konkretna część działalności Autora, stanowiąca jego twórczość o charakterze eksperckim lub publicystycznym w danym roku, nie zaś jego konkretne, jednostkowe publikacje.
- Konkurs jest organizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundatorem nagród w Konkursie jest Radio ZET lub współpracujący z nim mecenasi Konkursu.
- Publikacjami podlegającymi ocenie Kapituły są autorskie materiały stanowiące w szczególności:
- audycje w formie podcastów;
- blogi;
- programy w formie video-bloga;
- artykuły o charakterze cyklicznym, publikowane w Internecie;
- inne nowatorskie formy publikacji w Internecie, które istnieją w przestrzeni publicznej;
zgłoszone do Konkursu zgodnie z postanowieniami Części VI. pkt B Regulaminu (dalej: Publikacje).
CZEŚĆ II. Nagroda.
- W Konkursie przewidziana jest jedna nagroda główna w postaci kwoty pieniężnej w wysokości 30.000 zł (trzydzieści tysięcy złotych) powiększonej o kwotę równą wysokości należnego zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty 30.000 zł, (dalej „Nagroda”) oraz statuetka honorowa dla zwycięzcy Konkursu.
- Nagroda przyznawana jest Autorowi/Autorom Publikacji, które zostały opublikowane w okresie od 1 września roku poprzedzającego przyznanie Nagrody do 31 sierpnia roku, w którym przyznawana jest Nagroda.
- Nagrodę przyznaje się Autorowi, którego twórczość uzyskała najwięcej głosów w finałowym głosowaniu Kapituły Konkursu.
- W przypadku Publikacji zbiorowych, jedna Nagroda przyznawana jest wspólnie ich Autorom.
CZEŚĆ III. Czas trwania Konkursu.
- Konkurs odbywa się w corocznych edycjach.
- Pierwsza edycja Konkursu zostaje zorganizowana w 2022 roku.
- Nagroda wręczana jest na corocznej gali Konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego („Gala”) niezależnie od Nagrody Radia ZET.
- Organizator może w ramach swojego uznania podjąć decyzję o zaprzestaniu organizowania Konkursu lub jego zawieszeniu o czym poinformuje na stronie internetowej e.nagrodawoyciechowskiego.pl.
CZEŚĆ IV. Kapituła Konkursu.
-
Postanowienia Ogólne
- Celem czuwania nad prawidłowym przebiegiem Konkursu oraz w celu przyznania Nagrody, Organizator powołuje, na zasadach określonych poniżej w pkt B, Kapitułę Konkursu (Kapituła”).
- Kapituła podejmuje decyzje w zakresie wskazanym w niniejszym Regulaminie. W razie wątpliwości, Kapituła jest uprawniona do dokonania wykładni Regulaminu oraz oceny, czy zgłoszona do Konkursu Publikacja odpowiada kryteriom przewidzianym w Części I ust. 8 Regulaminu.
- Decyzje podjęte przez Kapitułę, w sprawach przewidzianych w niniejszym Regulaminie, są niezawisłe, ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
- W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie, Kapituła podejmuje decyzje według własnego uznania, kierując się zasadami słuszności oraz charakterem Nagrody i jej założeniami.
-
Skład
- Kapituła składa się z co najmniej 6 członków zwyczajnych.
- Członkami zwyczajnymi Kapituły są wybrani dziennikarze-laureaci Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, dziennikarze aktywni i wyróżniający się w sieci, mający ugruntowany dorobek zawodowy, przedstawiciele organizacji fact-checkingowych i mediów branżowych oraz przedstawiciel Radia ZET, który jest jednocześnie przewodniczącym Kapituły.
- W skład Kapituły mogą wchodzić również członkowie honorowi, w tym każdorazowo Pani Katarzyna Radziwiłł, córka Andrzeja Woyciechowskiego. W każdej edycji Konkursu członkowie zwyczajni i honorowi Kapituły wyznaczani są przez Organizatora, w terminie do 31 sierpnia. Skład Kapituły podawany jest do wiadomości publicznej na stronie internetowej e.nagrodawoyciechowskiego.pl.
- Członek honorowy Kapituły ma prawo głosu we wszelkich głosowaniach.
- Członkowie zwyczajni Kapituły mają prawo głosu we wszelkich głosowaniach, a ponadto – stosownie do postanowień Części VI. pkt B ust. 5 prawo wskazania Autora, którego kandydatura będzie brana pod uwagę w pracach Kapituły Konkursu.
- Członek zwyczajny Kapituły pełni swą funkcję przez jedną kadencję, tj. od momentu zatwierdzenia składu Kapituły w danym roku do dnia Gali, na której przewidziano wręczenie Nagrody.
- Członek zwyczajny Kapituły może zostać powołany ponownie do składu Kapituły w latach kolejnych.
- Członek Kapituły nie może zostać odwołany przed upływem kadencji, na którą został powołany.
- Członkostwo w Kapitule ustaje na skutek rezygnacji złożonej przez członka Kapituły, utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych lub śmierci. W takim przypadku Organizator może powołać nowego członka Kapituły na okres do końca kadencji członka, którego członkostwo ustało.
- Członkowie Kapituły pełnią swoje funkcje pro publico bono.
-
Sekretarz Kapituły
- Organizator wyznacza sekretarza Kapituły na okres jednego roku spośród osób posiadających wykształcenie prawnicze.
- Sekretarz Kapituły może zostać powołany ponownie do pełnienia swojej funkcji w latach kolejnych.
- Sekretarz Kapituły czuwa nad zgodnością prac i obrad Kapituły z niniejszym Regulaminem i prawem.
- Sekretarz nie jest członkiem Kapituły, nie przysługuje mu prawo głosu w głosowaniach ani uprawnienie do nominowania Autora do Nagrody.
- Sekretarz ma głos doradczy w zakresie wykładni postanowień niniejszego Regulaminu.
- Sekretarz Kapituły jest odpowiedzialny za sporządzenie protokołów z posiedzeń Kapituły.
- Protokoły z posiedzeń Kapituły przechowywane są przez Organizatora przez okres 5 lat od daty zakończenia danej edycji Konkursu.
CZEŚĆ V. Harmonogram prac i przebiegu Konkursu
- Organizator ustala corocznie w terminie do dnia 31 sierpnia, harmonogram przebiegu Konkursu i prac Kapituły (dalej „Harmonogram”) i przekazuje go członkom Kapituły.
- Ustalając Harmonogram, Organizator kieruje się następującymi założeniami:
- uroczyste wręczenie Nagrody następuje w październiku lub listopadzie, w tym samym czasie i miejscu, co wręczenie dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego;
- zgłoszeń Autorów i ich Publikacji można dokonywać nie później niż na 6 tygodni przed uroczystym wręczeniem Nagrody, nie krócej niż tydzień od opublikowania info o konkursie; ostateczny termin dokonywania zgłoszeń zostanie podany na stronie internetowej e.nagrodawoyciechowskiego.pl.
- zgłoszeń dokonuje się w sposób określony w Części VI pkt B;
- nie później niż na 6 tygodni przed uroczystym wręczeniem Nagrody, Organizator działając zgodnie z postanowieniami Części VI pkt C powołuje Komisję Weryfikującą, która wyłoni 10 finalistów Konkursu.
- przekazanie poszczególnym członkom Kapituły, danych Autorów, wyłonionych zgodnie z lit d powyżej, wraz z materiałami załączonymi do ich zgłoszeń, powinno zostać dokonane przez Organizatora nie później niż na 4 tygodnie przed terminem Gali;
- w terminie 3 dni roboczych od dnia przekazania Członkom Kapituły materiałów, o których mowa w lit e powyżej, każdy z członków zwyczajnych Kapituły ma prawo do zgłoszenia dodatkowo jednego Autora Publikacji, którego nie ma wśród 10 Autorów wyłonionych przez Komisję Weryfikującą. Zgłoszenie przez Członka Kapituły oznacza przedstawienie Organizatorowi zgłoszenia w formie wskazanej w Części VI. pkt B ust. 5 Regulaminu;
- uzupełniony o zgłoszenia poszczególnych Członków Kapituły, pełny wykaz Autorów, wraz z materiałami załączonymi do zgłoszeń, Organizator przekazuje Członkom Kapituły nie później niż w terminie 3 dni roboczych od otrzymania zgłoszeń Członków Kapituły, ale nie później niż 3 tygodnie przed terminem Gali;
- Zgromadzenie Kapituły celem wyłonienia finalistów Konkursu oraz zwycięzcy Konkursu powinno odbyć się przynajmniej na 3 tygodnie przed terminem Gali;
- Organizator dopuszcza przeprowadzenie zgromadzenia Kapituły w całości lub w części w formie zdalnej, za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Harmonogramu z ważnych przyczyn.
- W każdej edycji Konkursu odbywa się zwyczajne zgromadzenie Kapituły poświęcone wyłonieniu finalistów i zwycięzcy Konkursu.
- W razie potrzeby, Organizator może zwołać nadzwyczajne zgromadzenie Kapituły.
- Obradom Kapituły przewodniczy przedstawiciel Radia ZET.
- Kapituła podejmuje decyzje na zgromadzeniu, w formie uchwał, w głosowaniu zwykłą większością głosów.
- Głosowanie odbywa się jawnie z wyłączeniem głosowania na laureata Nagrody, które odbywa się w sposób tajny, w trybie wskazanym przez Organizatora.
- O ile Regulamin nie przewiduje inaczej, dla podjęcia uchwały wymagana jest obecność co najmniej 2/3 składu Kapituły (osobiście lub przez pełnomocnika). W razie równego podziału głosów Sekretarz zarządza powtórne głosowanie. W przypadku ponownej równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Kapituły.
CZEŚĆ VI. Warunki uczestnictwa i przebieg Konkursu.
-
Postanowienia ogólne
- Konkurs składa się z 4 etapów.
-
Etap I – Zgłoszenia
- W Konkursie biorą udział Autorzy Publikacji zgłoszonych do Nagrody.
- Zgłoszeń do Konkursu może dokonać każdy, wypełniając jednolity formularz, którego wzór stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu i który zostanie opublikowany na stronie internetowej enagrodawoyciechowskiego.pl, i odsyłając go w formie pliku pdf na adres enagroda@radiozet.pl. W danej edycji Konkursu brane będą pod uwagę wyłącznie zgłoszenia nadesłane nie później niż w dniu wskazanym przez Organizatora. Każdego roku data ta będzie publikowana na stronie e.nagrodawoyciechowskiego.pl.
- Elementami obligatoryjnymi zgłoszenia są:
- imię i nazwisko lub pseudonim, pod którym publikuje zgłaszany Autor;
- krótki opis zakresu zgłoszenia – za co konkretnie zostaje zgłoszony Autor;
- pisemne uzasadnienie (do 1500 znaków ze spacjami), jako rozwinięcie treści zgłoszenia – dlaczego zgłoszonemu Autorowi należy się Nagroda w tym konkretnie roku;
- linki do głównej strony internetowej, na której publikowane są treści Autora oraz do 5 linków do konkretnych Publikacji, które mają być uwzględnione w danej edycji Konkursu, będących uzupełnieniem uzasadnienia.
- Każdy z uczestników Konkursu może brać udział w nieograniczonej liczbie edycji Konkursu, to jest zostać zgłoszony w kilku edycjach Konkursu, przy czym zgłoszenie musi każdorazowo obejmować Publikacje z okresu danej edycji Konkursu.
- Każdy z członków zwyczajnych Kapituły ma prawo do nominowania jednego Autora Publikacji w trybie wskazanym w Części V. ust. 2. lit f Regulaminu. Nominowanie oznacza przedstawienie zgłoszenia w formie wskazanej w ust. 2 i 3 powyżej.
- Członek Kapituły nie może nominować Autora, który jest stałym pracownikiem lub współpracownikiem podmiotu, w którym dany Członek Kapituły jest zatrudniony (w oparciu o jakąkolwiek podstawę prawną) lub podmiot z nim powiązany kapitałowo lub organizacyjnie (np. podmiot z tej samej Grupy Mediowej).
- Członkowie Kapituły nie mogą brać udziału w Konkursie w okresie ich kadencji a w przypadku, gdyby zostali zgłoszeni do udziału w Konkursie ich zgłoszenie zostanie wyłączone z głosowania.
-
Etap II – Selekcja
- W terminie ustalonym Harmonogramem, Organizator powołuje Komisję Weryfikującą.
- Komisja Weryfikująca składa się z dziennikarzy informacyjnych i publicystów Radia ZET.
- W pracach Komisji Weryfikującej uczestniczy co najmniej 5 osób.
- Każdy z członków Komisji wybiera spośród zgłoszeń przedstawionych zgodnie z Częścią VI. pkt B ust. 2 i 3, dziesięcioro Autorów najlepszych, jego zdaniem, Publikacji, przydzielając każdemu z nich punktację od 1 do 10, gdzie 10 punktów oznacza najlepszą Publikację. Następnie, 10 Autorów z najwyższą łączną liczbą głosów uzyskanych od członków Komisji Weryfikującej, przechodzi do kolejnego etapu Konkursu.
- W przypadku równej liczby głosów, Komisja Weryfikująca zarządza kolejne głosowanie.
- O liczbie członków Komisji Weryfikującej, sposobie i formie głosowania decyduje w ramach każdej edycji Konkursu każdorazowo szef informacji Radia ZET, który jest przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej.
- Zadaniem Komisji jest:
- weryfikacja zgłoszeń pod względem zgodności z Regulaminem;
- merytoryczna ocena zgłoszeń i wybór 10 najlepszych/najlepiej spełniających jej zdaniem kryteria Nagrody, Autorów, którzy wezmą udział w kolejnym etapie Konkursu, czyli których kandydatury zostaną przedstawione pod obrady Kapituły Nagrody;
- Publikacje Autorów wybranych przez Komisję Weryfikującą weryfikowani są następnie przez partnerską organizację fact-checkingową w zakresie, o którym mowa w zgłoszeniu. Jej negatywna ocena może być podstawą do wycofania kandydata z Konkursu.
-
Etap III – Selekcja
- Pod głosowanie Kapituły Nagrody przedstawiane są ostatecznie Publikacje Autorów wyłonionych przez Komisję Weryfikacyjną i zgłoszonych przez Członków Kapituły oraz których Publikacje przeszły pozytywną weryfikację, o której mowa w Części VI. pkt C ust. 8.
- Organizator wyznacza posiedzenie Kapituły informując jej członków o terminie i miejscu posiedzenia z co najmniej 14- dniowym wyprzedzeniem. Dopuszczalny jest zdalny udział w posiedzeniu Kapituły.
- Po prezentacji wszystkich kandydatów do Nagrody, Sekretarz Kapituły zarządza dyskusję, a następnie głosowanie. W dyskusji i głosowaniu biorą udział wszyscy obecni członkowie Kapituły.
- Przy ocenie kandydatur do Nagrody członkowie Kapituły powinni kierować się przede wszystkim:
- istotnością poruszanych przez Autora problemów i zagadnień społecznych;
- umiejętnością Autora w przekazywaniu wiedzy;
- zakresem wiedzy i umiejętności analitycznej Autora;
- warsztatu dziennikarskiego Autora;
- zasięgiem Publikacji wskazanych w uzasadnieniu zgłoszenia.
- Każdy członek Kapituły może głosować wyłącznie na trzech Autorów. Członkowie Kapituły przystępują do głosowania, przyznając odpowiednio 3, 2 i 1 punkt wybranym przez siebie trzem Autorom.
- Głosowania przeprowadza Sekretarz z użyciem imiennych kart do głosowania, a w przypadku obrad zdalnych za pomocą imiennych adresów e-mailowych Członków Kapituły.
- Nominacje do Nagrody otrzymuje 3 Autorów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w głosowaniu Członków Kapituły. W przypadku, gdyby taką samą liczbę punktów uzyskała większa liczba Autorów, nominację może otrzymać większa liczba Autorów, przy czym współautorów tych samych Publikacji dla potrzeb nominacji liczy się jako jednego Autora.
- Po podliczeniu oddanych głosów Sekretarz podaje do wiadomości wszystkim Członkom Kapituły, którzy Autorzy zostali nominowani do Nagrody w danej edycji konkursu, nie podając liczby zdobytych punktów.
- W przypadku braku quorum, Organizator biorąc pod uwagę sugestie Członków Kapituły wyznacza kolejny termin Zgromadzenia nie później niż w sposób gwarantujący wręczenie Nagrody na Gali, w terminie wskazanym w Harmonogramie. W razie wyznaczenia kolejnego terminu Zgromadzenia nie jest wymagane zachowanie quorum.
- Nieobecny członek Kapituły może pisemnie upoważnić innego członka Kapituły lub Sekretarza do przedstawienia w jego imieniu oceny twórczości zgłoszonych Autorów oraz do głosowania w jego imieniu. Wyznaczenie innego członka Kapituły wymaga poinformowania Sekretarza dla ważności upoważnienia do głosowania. Osoba wyznaczana jest związana instrukcjami Członka Kapituły co do oceny Autorów i głosowania. Udzielenie takiego upoważnienia innej osobie jest niedopuszczalne.
-
Etap IV – Wyłonienie zwycięzcy i ogłoszenie wyników
- Zwycięzcą danej edycji Konkursu zostaje Autor, który otrzymał najwyższą liczbę punktów w głosowaniu Członków Kapituły. W przypadku, gdyby taką samą liczbę punktów otrzymała większa liczba Autorów, Sekretarz zarządza dodatkowe głosowanie na Autorów, którzy uzyskali nominacje do Nagrody. Każdy z członków Kapituły w takim głosowaniu wskazuje jedynie na jednego Autora, który jego zdaniem zasługuje na zwycięstwo w Konkursie.
- Zwycięzca Konkursu otrzymuje Nagrodę i symboliczną statuetkę.
- W przypadku niemożności wyłonienia zwycięzcy, pomimo przeprowadzenia dwóch kolejnych głosowań członków Kapituły:
- Nagroda w danej edycji Konkursu nie zostaje przyznana , a kwota Nagrody zwiększy pulę Nagrody w następnej edycji Konkursu lub
- Nagrody zostaną przyznane dwóm Autorom o ile Kapituła zdecyduje tak jednogłośnie.
- Sekretarz informuje Uczestników Zgromadzenia jedynie o oddaniu głosów w sposób prawidłowy i wyłonieniu zwycięzcy, bez wskazywania konkretnego kandydata.
- Zwycięzcą zostaje osoba, która w głosowaniu finałowym uzyskała punktów najwięcej.
- Kapituła ma prawo do podjęcia uchwały o nie przyznawaniu Nagrody w danej edycji Konkursu. W takiej sytuacji kwota Nagrody zwiększa pulę Nagrody w następnej edycji Konkursu.
-
Odbiór nagród.
- Zwycięzcę Konkursu ogłasza i Nagrodę wręcza Organizator na Gali, na którą zaprasza wszystkich nominowanych Autorów, oraz członków Kapituły.
- Organizator zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. przed wydaniem nagród zwycięzcom Konkursu, obliczy i odprowadzi do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od wartości nagrody w wysokości 30.000 zł poprzez potrącenie tej kwoty z kwoty Nagrody.
CZEŚĆ VII. Postanowienia końcowe.
- Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czy zwycięzcy spełniają warunki formalne określone w Regulaminie Konkursu, a także warunki określone w przepisach prawa związanych z realizacją Nagrody.
- Regulamin Konkursu jest dostępny do wglądu w siedzibie Radia ZET oraz stronie www.nagrodawoyciechowskiego.pl.
- Dokonywanie zmian i aktualizacji Regulaminu należy wyłącznie do Organizatora.
Warszawa, 30 sierpnia2022r.,
W imieniu Organizatora:
Grzegorz Kossakowski, członek zarządu Eurozet Radio Sp. z o.o.
Ewa Rosiewicz, członek zarządu Eurozet Radio Sp. z o.o.
Tomasz Zakrzewski, członek zarządu Eurozet Radio ZET Sp. z o.o.
Mariusz Smolarek, redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET